Grupy parafialne > Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM

Spotkania- każdy piątek, po wieczornej Mszy Świętej

 

Zarząd oddziału: 

Prezes- Hubert Dyoniziak

z-ca Prezesa- Kacper Maliszewski 

Sekretarz- Paulina Kot

z-ca Sekretarza- Ewelina Stefańczyk

Skarbnik- Arkadiusz Zbiejczyk

Opiekun- ks. prał. Jarosław Hrynaszkiewicz

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 kwietnia- PAMIĘTAMY!

 

Mimo niesprzyjającej aury pogodowej panującej na zewnątrz, w dniu 2 kwietnia, w VIII. rocznicę śmierci Błogosławionego Jana Pawła II mieszkańcy naszego miasta uczestniczyli w uroczystym marszu, zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, grupę Betania oraz duszpasterzy naszej parafii.

 

 

Tradycyjnie (podobnie jak w poprzednich latach), o godz. 20.00 mieszkańcy zgromadzili się przy Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Broku. Spotkanie modlitewne rozpoczął ks. Prał. Jarosław Hrynaszkiewicz, który przybliżył wszystkim obecnym postać Bł. Jana Pawła II.

 

 

 

-Jeszcze kilka lat temu, stojąc w tym miejscu modliliśmy się o rychłą beatyfiakację Papieża- Polaka. Dziś z dumą mówimy o nim „Błogosławiony” i pragniemy modlić się o jego kanonizację.-mówił. -W tej wspólnej modlitwie nie zapominajmy także o nas samych. O naszych bliskich, jak również o naszych wiernych zmarłych.-dodał.

 

Po krótkich rozważaniach, przy blasku pochodni, przemarsz wyruszył spod szkoły ulicą Jana Pawła II do kościoła. Z racji okresu Wielkanocnego młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pod opieką ks. Marcina Budnego, zamiast rozważań Drogi Krzyżowej, przygotowała rozważania tajemnic bolesnych różańca Świętego. W modlitwie aktywnie uczestniczyli mieszkańcy miasta. Po dotarciu do kościoła została odczytana Litania do Błogosławionego Jana Pawła II, po czym pod przewodnictwem grupy „Betania” uczestnicy spotkania odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

Finalnym punktem, było odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego oraz ulubionej pieśni Karola Wojtyły -” Barki” przez chór parafialny.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

Przyrzekali Służyć Bogu

 Dnia 25 listopada przeżywaliśmy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata- święto, które jest zakończeniem Roku Liturgicznego. Uroczystość ta jest również patronalnym świętem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.   W tym właśnie dniu w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie, na Uroczystej Mszy Świętej sprawowanej przez Jego Ekscelencję ks. bp. Janusza Stepnowskiego- Pasterza Diecezji Łomżyńskiej , koncelebrowanej w asyście ks. Roberta Śliwowskiego- Asystenta Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej oraz księży asystentów parafialnych , 72 członków-kandydatów złożyło uroczyste przyrzeczenie „ przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie” w strukturach KSM. Wśród nowych- oficjalnie zaprzysiężonych członków stowarzyszenia były 3 osoby z Brokowskiego oddziału.

Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej poprzez spotkania formacyjne w oddziałach . Młodzi ludzie mogli uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych rekolekcjach zorganizowanych przez Zarząd Diecezjalny KSM oraz kleryków z WSD w Łomży.

Uroczysta Msza Święta sprawowana przez Biskupa Łomżyńskiego rozpoczęła się o godzinie 16.00. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego, księża asystenci, poczty sztandarowe oraz kandydaci do przyrzeczeń. Po wysłuchaniu Słowa Bożego, Łukasz Orzoł- Prezes Zarządu Diecezjalnego odczytał uchwałę o dopuszczeniu członków do ślubowania.Moment samego przyrzeczenia, kiedy to poprzez wyciągnięte dwa palce młodzi ludzie ślubowali gotowość do pełnienia funkcji członka KSM, pomoc bliźniemu powstrzymania się od korzystania z używek, aż wreszcie deklaracja: „ przez cnotę, naukę i pracę służby Bogu i Ojczyźnie”, pozostanie w pamięci na długo. 

Po ślubowaniu ks. biskup wygłosił głęboką w treści homilię, w której zaznaczył, że Polska potrzebuje ludzi młodych, pełnych zapału, by kształtować w narodowej świadomości wiarę chrześcijańską. Po homilii nastąpiło uroczyste wyznanie wiary , modlitwa powszechna i procesja z darami.Na zakończenie, ks. Robert Śliwowski podziękował Jego Ekscelencji za sprawowanie liturgii oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i zaprosił do dalszej części uroczystości.

We wspólnym przemarszu ulicami Kolna, uczestnicy spotkania przeszli do kolneńskiego Ośrodka Kultury, Gdzie czekał ich gorący posiłek. Po wspólnej agapie, w Sali kinowej głos zabrali: Łukasz Orzoł- Prezes Zarządu Diecezjalnego i Emilia Łasinowska- Sekretarz Zarządu Diecezjalnego. Przedstawiali oni harmonogram działań i akcji, które organizowane zostały z ramiona KSM m. in. Debaty Walentynkowe, Wieczory Chwały i recitale poświęcone Bł. Karolinie Kózkównej. 

25.11.2012

Kolejnym punktem uroczystości był spektakl przygotowany przez kleryków WSD w Łomży, który przedstawił życiorys i drogę do świętości Św. Stanisława Kostki - jednego z patronów KSM.  Następnie wszyscy wysłuchali koncertu grupy „Już- i jeszcze nie band” – składającego się z alumnów WSD w Łomży (wystąpił również nasz ziomek- ks. Adam Grabowski- perkusja :) ), wykonującej piosenki religijne w klimacie lekkiego rocka.  

25.11.2012

Finalnym punktem spotkania było odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego , oraz błogosławieństwo księdza asystenta.Składamy serdeczne podziękowania p. T. Karwackiej oraz ks. M. Budnemu za pomoc i zaangażowanie w organizacji wyjazdu do Kolna.

Nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Broku to:
Ania Falkowska
Łucja Karwacka
Kamil Kot

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

INFORMACJE:

W niedzielę 18 listopada będziemy wspominać bł. Karolinę, patronkę ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych w tym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wspomnienie, które będziemy obchodzić w Roku Wiary oraz roku srebrnego jubileuszu Jej beatyfikacji skłania nas do głębszego zastanowienia się nad przykładem życia naszej Patronki. Karolina Kózkówna prowadziła bardzo aktywne życie apostolskie w swojej parafii, prowadząc różne dzieła ewangelizacyjne. Była wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników, a starszych od siebie zawstydzała radykalizmem życia wg Ewangelii.

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

COŚ DLA DUCHA...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------